• Objawy i rozpoznanie jaskry

    Objawy jaskry

    Do okulisty najczęściej zgłaszamy się, kiedy niepokoi nas pogorszenie widzenia, odczuwamy ból oka czy zauważamy jego zaczerwienienie. Niestety, jaskra pierwotna otwartego kąta nie daje żadnych tego rodzaju ewidentnych objawów i z tego powodu, w początkowym stadium bardzo łatwo ją przeoczyć. Kiedy pacjent z jaskrą zgłasza lekarzowi, że coś jest nie tak z jego widzeniem, na ogół świadczy to już o znacznym zaawansowaniu choroby.

    Jaskra stopniowo i powoli uszkadza nerw wzrokowy, odpowiedzialny za przesyłanie obrazów z oka do mózgu. Dlatego właśnie zalicza się to schorzenie do grupy neuropatii. Stopniowemu zanikaniu neuronów, tworzących ten ważny nerw, towarzyszy powstawanie ubytków zawężających zakres tego to, co patrząc na wprost widzi nasze oko, czyli pola widzenia. Takie ubytki nie są, jak niektórzy sądzą, „czarnymi plamami” pojawiającymi się przed okiem, bo takie zjawisko każdy by szybko zauważył i zgłosił się po pomoc. Są to raczej braki obrazu (często na początku tylko w jednym oku) o typie nieco mniej wyraźnych obszarów, które mózg wypełnia przypadkowymi „pikselami”. Z czasem ubytki pola widzenia powiększają się i w przypadku braku leczenia, mogą prowadzić do całkowitej utraty wzroku, a w najlepszym razie do kłopotów w codziennym funkcjonowaniu. „Nadrabianie” widzenia lepszym okiem oraz bardzo powolne narastanie objawów usypiają czujność pacjenta, powodując niestety zbyt późną diagnozę i włączenie leczenia.

    Rozpoznanie jaskry

    Badanie ciśnienia wewnatrzgałkowego oraz oglądanie dna oka za pomocą specjalnej soczewki w celu oceny stanu nerwu wzrokowego należą do zakresu podstawowego badania okulistycznego, wykonywanego w każdej przychodni. Przeprowadzając je regularnie można zmniejszyć ryzyko przeoczenia choroby. Kiedy okulista stwierdza w badaniu oka oraz w trakcie rozmowy z pacjentem zwiększone ryzyko jaskry, powinien zlecić dalsze szczegółowe badania obrazowe w specjalistycznym ośrodku. Do zestawu nowoczesnych badań diagnostycznych należą obecnie:
    – komputerowe badanie pola widzenia (perymetria)
    – ocena stanu włókien nerwowych (polarymetria laserowa GDX lub tomografia optyczna OCT)
    – oftalmoskopia laserowa nerwu wzrokowego(HRT)
    Wczesne postawienie rozpoznania jaskry, a następnie rozpoczęcie terapii jest bardzo ważne. Od tego zależy sukces w leczeniu tej choroby, czyli zahamowanie pojawienia się dalszych ubytków w polu widzenia i zachowanie dobrego wzroku.

    Czytaj – http://www.palikot.be/zdrowie/przyczyny-i-rodzaje-jaskry/

    Categories: Zdrowie

    Comments are currently closed.