Skaza krwotoczna – warto rozpocząć od morfologii
Skaza krwotoczna to stan zaburzenia homeostazy organizmu. Nadmierne krwawienia zarówno wewnętrzne jak i zewnętrze powodują często nieodwracalne dla organizmu szkody.
Skazy krwotoczne możemy podzielić m.in. na płytkowe, osoczowe oraz związane z czynnikami krzepnięcia. Przy pomocy tak podstawowego badania jakim jest morfologia można wykryć skazę krwotoczną, która spowodowana jest małopłytkowością (tj. zmniejszoną liczbą płytek krwi in. trombocytów). Inne możliwości tego wariantu choroby to te związane z nieprawidłową funkcją płytek (niemożliwe do wykrycia w morfologii, gdyż zazwyczaj ich liczba jest prawidłowa lub nawet zwiększona).
Morfologia jako podstawowe badanie może więc służyć do wykrycia tak groźnych chorób jak skazy krwotoczne. Samo badanie morfologiczne polega pobraniu 5 ml krwi i przeprowadzane jest na czczo (po jedzeniu może wystąpić leukocytoza trawienna). Wynik, który otrzymujemy oprócz oceny ilości, wielkość oraz objętości trombocytów zawiera ponadto te same parametry w stosunku do erytrocytów oraz krwinek białych. Dla krwinek białych ponadto następuje podział na frakcje takie jak granulocyty oraz limfocyty. W ramach morfologii dokonuje się oceny jakości i zróżnicowania płytek krwi, wykonując badania PLT, P-LCR, PDW, MPV. Są to badania, które mogą dać odpowiedzi na pewne pytania pod warunkiem fachowej interpretacji. Oceniać trzeba je łącznie, w przeciwnym wypadku wnioski mogą być błędne (więcej na ten temat https://portaldlazdrowia.pl/co-oznacza-podwyzszone-p-lcr-i-pdw-w-wynikach-morfologii/).
Warto chociaż raz w roku wykonać podstawowe badania krwi. Są one tanie i ogólnodostępne. Otrzymane wyniki pozwolą nie tylko na wykrycie choroby, ale również jej potencjalne wykluczenie.
Skaza krwotoczna – warto rozpocząć od morfologii
Comments are currently closed.